x
E R C S O F T

E-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura, kestiğiniz tüm faturaları e-Fatura mükellefi olmayan işletmelere ve son kullanıcılara, dijital ortamda kolay, hızlı, güvenilir ve kağıt masrafı yapmadan gönderme sistemidir. Kestiğiniz faturaların elektronik ortamda depolanmasını, ibraz edilmesini ve raporlanmasını ERCSOFT e-Fatura uygulaması ile sağlayabilirsiniz.

e-Fatura Mükellefi Misiniz?

Tebliğ’e göre;

  • e-Fatura kullanan tüm mükellefler
  • Aracı hizmet sağlayıcıları
İnternet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan mükellefler e-Fatura Fatura Uygulaması’na 01.01.2020 tarihi itibariyle zorunlu geçiş yapacaklar.

Bunun yanı sıra, e-Fatura ve e-Fatura uygulamasına geçmemiş mükellefler tarafından 1 gün içerisinde aynı kişi veya kurumlara düzenlenen faturaların vergiler dahil toplam tutarı 30.000 TL’ yi aştığı durumlarda ve aynı vergi mükellefine aynı gün içerisinde toplam 5000TL ve üzeri fatura kesildiğinde GİB tarafından ücretsiz olarak sunulan e-Fatura Portalı üzerinden bu faturaların e-Fatura Fatura olarak düzenlenmesi gerekiyor.


4 Adımda e-Fatura Fatura’ya Geçin

Şahıs İşletmesi, Limited Şirketi veya Anonim Şirketi olmanız fark etmeksizin e-Fatura’ya herkes geçiş yapabilir. Başvuru işlemlerini ise 30 dakikada tamamlayabilirsiniz.1- e-İmza / Mali Mührünüzü Alın

Şahıs şirketiyseniz elektronik ortamda ıslak imza değeri taşıyan e-İmza’yı, LTD veya A.Ş. iseniz yasal belgelerin güvenliğini ve gizliliğini sağlayan mali mührü Kamu SM üzerinden alabilirsiniz.


2- GİB’den e-Fatura Özel Entegratörünüzü Seçin

e-İmza veya mali mührünüzle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura Canlı Ortam Başvurusu ekranından kayıt olabilir ve Foriba Özel Entegratörlüğü üzerinden e-Fatura Fatura gönderip alacağınızı beyan edebilirsiniz.


3- Foriba Kayıt İşlemlerini Tamamlayın

Destek ekibimiz e-Fatura’ya geçiş sürecinde detay bilgilerinizi içeren online kayıt formunu size iletecek ve doldurmanızı isteyecektir. Sonrasında e-Fatura’ya geçmek istediğiniz tarihi belirtmenizi isteyecektir.


4- Başvurunuzu Tamamlayın ve e-Faturaya Geçin

Gelir İdaresi Başkanlığı kaydının tamamlanması için size gönderilen uygulama aracılığıyla kullanılacak olan dosyaları e-İmza’nız veya mali mührünüzle imzalayın. Böylece e-Fatura Fatura’ya geçişiniz başarıyla tamamlanacaktır.


Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

Mükellefler e-Fatura faturalarını, kendi bilgi işlem sistemlerini GİB sistemine entegre ederek, GİB Portalı aracılığıyla veya özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla yapmaktadırlar. Ercsoft’un da aralarında yer aldığı özel entegratöre başvuranların, ayrıca GİB’e başvurması gerekmez.

e-Fatura faturalar, Özel Entegratör yöntemi ile oluşturulduğunda, özel entegratörlük tarafından mali mühür ile imzalanır. Fatura keserken, mali mührün bilgisayara takılı olması gerekmez. e-Fatura ve e-Fatura numaralandırma, entegratör tarafından yapılmaktadır. Firma, fatura numarasını kendi muhasebe programında oluşturursa veya el ile fatura numarası veriyorsa, fatura serisinin devamı ve takibi firmaya ait olacaktır.

e-Fatura Avantajları Nelerdir?

Ercsoft e-Fatura ile faturalarınızı e-Fatura mükellefi olmayan firmalara ve son kullanıcıya kesebilirsiniz.


Ercsoft e-Fatura ile şablon şeklinde hazırlama yapabilir, böylelikle şirketinizin kampanyalarını faturanıza tasarım olarak aktararak, reklam maliyetlerini düşürebilirsiniz.


Ercsoft e-Fatura ile muhasebe süreçlerinizi hızlandırıp, fatura işlemlerindeki hata oranlarını düşürebilirsiniz.


Ercsoft e-Fatura ve e-Fatura sayesinde kurumların, kurumlar arası ve son tüketiciye fatura süreçlerini, yasal çerçevede hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapabileceksiniz.


Ercsoft e-Fatura uygulaması ile beraber, faturalarınızın depolanması, ibraz ve rapor gibi birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Böylelikle zaman ve mekândan tasarruf etmiş olacaksınız.


Elektronik ortamda faturalarınıza erişim sağlayabileceksiniz.


Nüshasını elektronik olarak tek tık ile mail atabileceksiniz.Hızlı ve Kolay Fatura Oluşturun

Saniyeler içerisinde e-Fatura Fatura’nızı oluşturun ve hızlıca müşterilerinize iletin. Faturanızı bir tıkla ulaştırıp, tahsilat sürecinizi hızlandırın.

Elektronik ortamda iletilen faturalarınız sayesinde mutabakat gibi süreçlere son verebilir, alacaklarınızı çok daha hızlı temin edebilirsiniz. Kullanıcı hatalarından doğan külfetlerden de kurtulursunuz.


Faturalarınızı Arşivlemekten Kurtulun

Foriba’nın güçlü altyapısı sayesinde e-Fatura Fatura’larınızı dijital ortamda 10 yıl boyunca saklayabilir, fiziki arşivleme masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Geçmişe yönelik fatura kayıplarının önüne geçebilir, fiziksel arşivleme ve kağıt saklama sıkıntısından kurtulursunuz. Dilerseniz tüm e-Fatura Fatura’larınızı dijital ortamda anlık olarak mali müşavirinize kolayca iletebilirsiniz.


Mevzuata Uyumluluk

Foriba e-Fatura Fatura; çoğu muhasebe yazılımlarıyla entegre olarak çalışır. Böylece kullandığınız yazılımınız içerisinden tüm e-Fatura Fatura süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Herhangi bir sisteme bağlı olmadan da kolayca e-Fatura Fatura’ya geçebilirsiniz. Foriba Bulut Portal’inden hızlıca e-Fatura Fatura kesebilir, gelen faturalarınızı kolayca yönetebilirsiniz.


Her An Her Yerde

İnternet erişimi olan her cihazdan; akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan e-Fatura Fatura oluşturup gönderebilir, görüntüleyebilir, kabul ya da reddebilirsiniz.


Kargo ile Vakit Harcamayın

Faturaların basım maliyeti, matbaa ücretleri ve kağıt fatura kargolama işlemi maliyetlerinden kurtulursunuz. Dosyalar arasında fatura aramakla vakit kaybetmeden fatura kayıplarının önüne geçebilirsiniz.


Güvenli ve Erişilebilir

Türkiye’deki e-Fatura’ların %70’inden fazlasını yöneten Foriba’nın güvenli altyapısıyla tüm e-Fatura’larınıza, %99,99 kesintisiz çalışırlık oranıyla erişebilirsiniz. Özel entegratörlük sayesinde, e-Fatura Fatura’larınıza erişim hakkı sadece sizde olur ve üçüncü kişiler asla erişemez


e-Fatura Fatura Özellikleri

Foriba mevcutta kullandığınız tüm faturalama süreçlerinize uygun çözümler sunar. Foriba Özel Entegratörlüğü’nü kullanırken 3 farklı yöntemden de yararlanabilirsiniz.