Elektronik İmza Kurulum Sihirbazı

E-Tuğra EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş.

    E-Tuğra’yı tercih ettiğiniz için teşekkürler.

 

KURULUM

Kurulum için aşağıdaki adımları takip ediniz:

Adım 1: Kurulum CD’nizi bilgisayarınıza takalım ve CD içerisinde “setup.exe” programını çift tıklayarak çalıştırınız.

Adım 2: Açılan Kurulum ekranında “Yükle” butonuna basınız.

 

 

Adım 3: Yükleme işlemi bittikten sonra açılan ekranda “E-İmza Kurulumu” butonuna basınız.

 

 

 

Adım 4: Açılan ekranda uygulama listesinden E-imzanızı kullanacağınız uygulamayı seçiniz ve daha sonra “Tümünü Kur” butonuna basarak kurulumu başlatınız. Kurulum aşamasında sırası ile java versiyonunu, (XP işletim sistemlerinde Akıllı Çubuk sürücüsünü), E-TuğraID yazılımını ve PKCS11Wrapper.dll kütüphanesi yüklenecektir.

 

 

 

Adım 4: Kurulum tamamlandıktan sonra gerekli tüm yazılımlar yeşil renk olacaktır. Kurulum işleminiz bittikten sonra “Şifre ve Pin Belirleme” butonuna tıklayarak Elektronik imzanızın şifresini oluşturarak aktive ediniz.

 

ŞİFRE OLUŞTURMA

 

1.       Sertifika Bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol edip çılan ekrandan “Aktivasyon İşlemine Başla” butonuna tıklayınız.

 


2.  Sisteme kayıtlı olan cep telefonuna gelen kodu tuşlayınız ve “Devam Et” butonuna tıklayınız.

 


3.      Yeni Şifrenizi yazınız ve “Tamam” butonuna tıklayınız.

 

 


 4.      Şifre değiştirme işleminiz tamamlanmıştır.

 


 

 

 

 

 

E-Dost Uzaktan Eğitim Hizmeti satın alan müşteriler için Teknik Destek Bağlantı işlemi;

 

Teknik Destek yardımı almak için bilgisayarınıza kurulu olan “EDost” programını açınız. Açılan ekranda “E-Dost Giriş” butonuna basınız ve açılan ekranda E-imza sahibi TC Kimlik Numarasını giriniz. “Giriş” butonuna basınız.

 

Daha sonra açılan ekranda “Bağlantı için tıklayınız” butonuna basınız.

 

 

 

Teknik Destek biriminin bağlantısı için sizi kuyruğa atacaktır. En kısa sürede Teknik Destek Yetkilimiz Bilgisayarınıza bağlanacaktır. Sizin belirttiğiniz problemlere göre gerekli çözüm işlemlerine başlayacaktır.

 

E-İMZA VE HUKUKİ SONUÇLARI

 

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekli ile elektronik imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veri ile mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacı ile kullanılan elektronik veriyi tanımlar. Elektronik İmza Kanunu’nda; güvenli elektronik imza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve elektronik imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı belirtilmiştir.