e-Tebligat’a İlişkin Sıkça Sorulan 5 Soru

  • 18,Mart,2019
  • |
  • Erc Soft

 2019 yılı itibarıyla bir zorunluluk olarak belirlenen e-Tebligat, tüm kurum ve kuruluşlar ile şirketlerin bilmesi gereken uygulamalardan biridir. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kurum ve şirketler, gerektiği durumlarda müşterilerine e-Tebligat gönderme yükümlülüğündedir.

 
e-Tebligat nedir?

Resmi bilgilendirmelerin elektronik bir sistem aracılığıyla gönderilmesi olarak tanımlanabilecek e-Tebligat uygulaması, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) sistemi üzerinden yapılır. Geçmiş dönemde resmi zarf içinde, PTT aracılığıyla ve posta yolu ile iletilen tebligatlar, yeni sistemde online olarak bildirilmektedir. Devlet daireleri ile mahkeme süreçleri, SGK, noter ve baro gibi kurumlardan gelecek tebligatlar sistem üzerinden iletilir, mesajın ulaşması gereken şirketler de tebligatlarını bu sistem üzerinden okur, takip eder.


Tebligat uygulamasında elektronik ortama geçilmesi; güvenilirliğin sağlanması ve hizmet kalitesinin arttırılması amacını taşır. Eski tebligat usulünde süreç uzunken e-Tebligat sisteminde bu işlemin yalnızca birkaç saniye sürmesi, bu sistemin avantajlarından biridir.


Tüm kurum, kuruluş ve şirketler Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi kapsamında yer alır. UETS üzerinde e-Tebligatların kontrolünün sağlanması için üç farklı giriş yöntemi belirlenmiştir. Elektronik imza, e-Devlet şifresi ya da cep telefonu numarasına gönderilen kısa mesaj ile sisteme giriş yapmak mümkündür.


e-Tebligat adreslerine gönderilen tebligatlar, 7 gün içinde okunmasa bile okunmuş kabul edilir. Tebligat geldiğinde Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ne kayıtlı cep telefonu numaranıza kısa mesaj gelecektir ancak zaman zaman sisteme giriş yaparak tebligatlarınızı kontrol etmeniz önerilir.
e-Tebligat başvuru sürecinde neler yapılmalıdır?

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ne kayıt yaptırma yükümlülüğü bulunan mükelleflerin başvuruda bulunurken; Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi’ne (DETSİS) kayıtlı olanlar için bu sistemdeki bilgiler, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) kayıtlı tüzel kişiler için de MERSİS numarasının belirtilmesi gerekir.
 

DETSİS ya da MERSİS sistemlerindeki bilgi ve numaraların yanı sıra başvuranların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi kimlik bilgilerini paylaşmaları istenir. Kayıt formunda bu ve benzeri bilgiler talep edilir.


e-Tebligat adres ve şifreleri nasıl alınır?

e-Tebligat uygulaması 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kanuni bir yükümlülük haline getirildiğinde dolayı bu tarihten önce kurulan şirketlerin sisteme kayıt yapmasına gerek yoktur. 2019 yılı öncesinde kurulan şirketler için Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’nde gerekli bilgilerin kayıtları yapılmış ve şifrelerin paylaşılmış olması gerekir. 2019 yılı öncesinde kurulmuş bir şirkete hala e-Tebligat adres ve şifresi gelmediyse en kısa sürede ilgili ticaret odası, meslek odası ya da barodan bilgi alınmalıdır.


2019 yılı itibarıyla kurulan şirketler ise kuruluş tarihinden sonraki 30 gün içerisinde ilgili ticaret odalarına ya da PTT’ye müracaat etmeli, e-Tebligat için adres ve şifrelerini almalıdır.
 
Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’nde kayıtlı olma yükümlülüğü ortadan kalkan şirketlerin 30 gün içerisinde bunu bildirmeleri gerekir. Elektronik tebligat adresleri, başvuru sonrasında kapatılır.
e-Tebligat cezası ne kadardır?

e-Tebligat için Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ne dahil olmak zorunda olup da yasal süre içerisinde başvuru yapmayanlar hakkında Vergi Usul Kanunu uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır. Birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabı olarak kabul edilenler için bu usulsüzlük cezası 1370 TL iken ikinci sınıf tüccarlar için ceza 690 TL olarak belirlenmiştir.


e-Tebligat adresine sahip olanlar, kayıt sırasında paylaşılan bilgi ve belgelerde oluşan değişiklikler en kısa sürede bildirilmelidir. Ayrıca yürütücü kurum tarafından süreç sonrasında talep edilebilecek her türlü bilgi ve belgenin 30 gün içerisinde bildirilmesi zorunludur.
e-Tebligat kayıt ücreti ne kadardır?

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ne kayıt olmak ve adres, şifre almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. UETS’te tebligat üretemeyen kurumlar pasif kullanıcı olarak sınıflandırılır ve pasif kullanıcılar yalnızca kendilerine gelen tebligatları görebilir.


E-bültenimize kayıt olmadınız mı?

Son gelişmelerden ve sıcak fırsatlardan yararlanmak için e-bültenimize abone olun.