Fatura Görünümlü Virüse eSaklama Koruması

Fatura Görünümlü Virüse eSaklama Koruması

Zalim Virüsün Karanlık Tarafa Özgü Güçleri

Fatura Görünümlü Virüse eSakalma Koruması

Gün geçmiyor ki sanal âlemde yeni bir virüs meydana çıkıp, verilerimizi silmek için kötülükler saçmasın. Son zamanların en azılı virüsü ise CryptLocker virüsü. Bu virüs, e-posta adresinize Türkiye’nin en büyük Telekom şirketlerinden “Fatura Bilgisi” adlı bir mail ile geliyor. Bu dünyada borcu harcı olmadan huzur içinde yaşamak isteyen bizler de doğal olarak önce mail’i açıyor, sonra da telefon faturası borcunun ve son kullanma tarihinin bulunduğu mail’de “Görünüm ve İndirme” yazılı alana tıklıyoruz. İşte o anda virüsün bizim duyamayacağımız bir ses aralığında kıs kıs gülme zamanı başlıyor; çünkü kendisi görevini tamamlamış ve dosyalarımızı silmiş oluyor.

Hem özel hem de iş hayatımıza ait dosyalarımızı geri alabilmek için yapmamız gereken de 900 lira karşılığında “Şifre çözme yazılımı satın almak için tıklayınız.” yazılı alana tıklamamızmış, virüs öyle söylüyor. Belirlenen zaman aralığında parayı ödemezsek istenen meblağ 1.800 lira oluyor. Bu virüs resmen fidyeci. Sen kimin elinden kimin belgesini, verisini almaya kalkıyorsun CryptLocker virüsü?!

Zalim Virüsün Karanlık Tarafa Özgü Güçleri

Bağlantıya tıkladığımız anda bilgisayarlarımıza bir kâbus gibi çöken bu virüs sadece dosyalarımıza el koymakla kalmıyor, o anda bilgisayarımıza bağlı harici hard disk, flash disk, telefon veya tablet, kısacası ne varsa içindeki fotoğrafları, video’ları, dosyaları da şifreliyor. Gerçekten de kötü biri.

Birçoğumuz faturalarımızı e-posta aracılığı ile takip ettiğimizden ve bu virüs sanki Telekom şirketleri tarafından gönderilmiş izlenimi yarattığından kendi halinde insanlarken bir anda av konumuna düşüyoruz.

CryptLocker Virüsüne Boyun Eğmeyeceğiz!

Kirli çıkarlarına biz masumları alet etmek isteyen bu kötü kalpli fidyeci virüse boyun mu eğeceğiz? Elbette hayır! Peki, CryptLocker virüsünü bertaraf edip bilgisayarımızdaki dosyalara ve verilere kavuşmanın yolu ne? Ya da onları geri almanın dışında başka bir yol olabilir mi?

Bir kere bilgisayar tamircisine gidip belgeleri kurtarmasını istemek maalesef çözüm olamıyor, onu söyleyelim. Virüsün bilgisayardaki ve o anda bilgisayara bağlı cihazlardaki belgeleri kilitleyen güçlü bir şifreleme sistemi var.

Öncelikle bu virüsün varlığından haberdar olduğunuz için mutluluk duymalı ve gelen dolandırıcı mail’i açmamalısınız. Faturanızla ilgili bilgi almak için bağlı olduğunuz Telekom şirketinin müşteri temsilcisine danışarak ya da firmaların kendi web sitelerinden hesabınıza girerek bilgi alabilirsiniz.

eSaklama ile Gelen Kalıcı Çözüm

Peki, bugün CrypLocker, yarın başka bir virüs bilgisayarınızdaki belgeleri ele geçirdiğinde her seferinde “iş işten geçti” duygusunu yaşamamak için yapmanız gereken ne? İşte bu noktada devreye giriyor, JAVA AŞ. olarak eSaklama çözümüzle verilerinizi en azılı virüslere karşı bile güvenle koruyoruz. eSaklama ile e-Fatura, e-Arşiv Faturası ve e-Defter gibi saklamakla yükümlü olduğunuz verilerin dışında, değerli olduğunu düşündüğünüz tüm diğer verilerinizi de istediğiniz sürece JAVA AŞ'nin bulutunda saklaya bilirsiniz.

Virüsler, çağımızın en hastalıklı ve tehlikeli suçluları. Bu suçlulara karşı alınması gereken ilk önlem ise verilerimize sahip çıkıp onları güvenle bir yerde yedeklemek. Bazı kayıpları telafi etmek için çok geç olabilir, kaybedenlerden olmayın.